Ziemeļvalstu Bibliotēku nedēļa ir projekts, ko Ziemeļvalstīs administrē Biedrības Norden asociācija (Foreningen Norden Forbund), bet Latvijā - Ziemeļu Ministru padomes birojs sadarbībā ar Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu Literatūras centru un biedrību Norden Latvijā.

No 10.-16. novembrim daudzās Latvijas bibliotēkās noritēja ikgadējā Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļa. Tā tika aizsākta 1997.gadā  kā tradīcija, lai, sanākot kopā, iepazītu vairāk Ziemeļvalstis, palasītu literāru darbu fragmentus un ieklausītos cits citā. Galvenais uzdevums - Ziemeļvalstu literatūras un kultūras iepazīšana. Ziemeļvalstīs projekts norisinājās jau 18. reizi, Latvijā  - 17. reizi. Šīs nedēļas laikā daudzās Latvijas bibliotēkās notika tematiskas nodarbības- izstādes, konkursi, kopīgi lasījumi, stāstu stāstīšana un citi pasākumi. Gada vistumšākajā laikā ļoti daudzās publiskajās un skolu bibliotēkās Ziemeļvalstīs un Baltijas valstīs vienlaicīgi tika iedegtas sveces un lasīta kopīgi izvēlēta grāmata. Katru gadu  Ziemeļvalstu bibliotēku nedēļai ir kāda noteikta tēma, šogad - „Troļli  Ziemeļos”.

Bibliotēkā bija iekārtota Ziemeļvalstu autoru darbu izstāde - varēja apskatīt  grāmatas par trollīšiem Muminiem, pieminot zviedru rakstnieci Tūvi Jānsoni, kurai šogad apritēja 100. gadskārta. Ādažu bibliotēkas bibliotekāres Ziemeļvalstu nedēļā aicināja mazos lasītājus  uz tikšanos ar trollīšiem - «Kā trolli piemin, tā trollis ir klāt …», pastāstot mazajiem par  troļļiem Ziemeļvalstu mitoloģijā. Kad aiz logiem ir rudens vēju un lapu deja, bibliotēkas darbinieces kopā ar bērnu draugu LasāmRūķi ciemojās pie trešo klašu skolēniem, nesot sveicienus no tālajām Ziemeļu zemēm - no Madikenas un Sniega karalienes, no Brāļiem Lauvassirdīm, leduslācēna Illes un,  protams, trollīšiem Muminiem. Iededzot sveces, rūķis kopā ar mazajiem draugiem lasīja Siselas Bēes grāmatu par trollīšiem Paju  un Pajko,  par viņu lielo ģimeni, kas dzīvo troļļu alā zem vecā ozola. Lasot par trollīšu piedzīvojumiem, mazajiem klausītājiem bija jābūt modriem, lai varētu pareizi atbildēt uz jautājumiem, kurus uzdeva Rūķis.

Rīta stunda pagāja nemanot, Rūķis atvadījās no saviem draugiem ar sveicieniem visiem Latvijas jubilejā, cienājot mazos lasītājus ar kārumiem un uzdodot tiem mājas uzdevumus.

Ziņu sagatavoja:
Ādažu novada bibliotēka

Tagi: Ziemeļvalstis, troļļi, Nedēļa