ForumsIzglītības iespējas nozarē — Apmācība, apmācības un mācības
Autors Ziņa

Māra Jēkabsone

02.02.2015 18:11

Apmācība, apmācības un mācības

Pēdējā laikā aktualizējies jautājums par vārdu "apmācība", "apmācības" un "mācības" lietojumu bibliotēku darbā. Vēlos ierosināt diskusiju, lai noskaidrotu pēc iespējas vairāk viedokļu. Diskusijas iesākumam piedāvāju savu izpētīto informāciju.

 

Pirmkārt, aicinu pievērst uzmanību semantiskajai atšķirībai starp vārdiem “apmācība” un “apmācības”:

Apmācība Teorētisku zināšanu un praktisku iemaņu iemācīšana

Apmācība dsk. Attiecīgās nodarbības

 

Otrkārt, izpētot problēmai aktuālos vārdus “Mūsdienu latviešu valodas vārdnīcā” (http://www.tezaurs.lv/mlvv/), mans secinājums ir tāds:

“mācības” un “apmācības” ir process, kamēr “apmācība” ir plašāks jēdziens, kas semantiski satur gan “mācības”, gan “apmācības” (kā nu kuram patīk).

Neliels ieskats vārdu skaidrojumā:

Mācība Teorētisku atziņu kopums, sistēma

Mācība dsk. Process, kurā cilvēks izglītojas; attiecīgās nodarbības

Mācīt Sniegt (kādam) zināšanas, informāciju vai praktiskas iemaņas; panākt, ka (kāds) apgūst (ko).

Apmācīt Mācot sagatavot (kādam uzdevumam, arodam, specialitātei)

Mācīšanās Process, darbība → mācīties; zināšanu apguve

 

Treškārt, vārds “apmācības” ir modesvārds, kurš tiešām ir ievazājies tur, kur tam nevajadzētu būt, taču “mācības” ir pārāk šaura semantika, lai to liktu pilnīgi visu “apmācību” vietā (šajā gadījumā jāatceras, ka “apmācību” ir locījuma forma kā vsk. ģenitīvam (“apmācība”), tā dsk. ģenitīvam (“apmācības”)).

 

Vai jūtat atšķirību starp vārdkopām “lietotāju apmācība”, "lietotāju apmācības", "lietotāju mācības" un “personāla apmācība”, "personāla apmācības", "personāla mācības"?

 

Esmu dzirdējusi viedokli, ka "mācībās" esot uzsvars uz to, ka cilvēks mācās pats, nevis kāds viņu "apmāca". Manuprāt, to, kad cilvēks mācās pats, sauc par “pašmācību” (Pašmācība Zināšanu apguve, mācoties patstāvīgi, ārpus izglītības iestādes, bez skolotāja palīdzības (NB – “pašmācība”, nevis “pašmācības”)). Apmācība nozīmē skolotāja klātbūtni, tas nenozīmē, ka cilvēks pats neko nemācās.

 

Cik zinu, latviešu valodā nav vārdu “apmācās” un “apmācīties”. Cilvēks “mācās” gan tad, kad viņš studē augstskolā, gan tad, kad apmeklē “Photoshop” kursus, gan tad, kad mācās cept pankūkas.

 

Manuprāt, neviens no šiem vārdiem nav ne labs, ne slikts. Katram no tiem ir sava nozīme, kas atbilstoši tai arī lietojama.

 

Kāds ir jūsu viedoklis?

dzirdēju tā

11.02.2015 13:57

Sen bija :)

LLU pasniedzēja,  profesore teica, ka apmācīt var suni. Bet, ja runa iet par cilvēku, - mācīt...

Hmm...

16.02.2015 14:05

Runa neiet!

Māra Jēkabsone

23.02.2015 11:42

Biju cerējusi izvērst profesionālu diskusiju, nevis atsauces uz senu pasniedzēju novecojušiem uzskatiem. Atbilstoši MLVV skaidrojumam, mācīt un apmācīt var kā suni tā cilvēku. :)

II

17.09.2015 21:28

Pilnīgi sajūtu LU prof.Dainuvītes Blūmas elpu. Domāju, ne viens vien cilvēks noraustās, izdzirdot vārdu "apmācības" vai "apmācīt".

Agnese

10.08.2016 16:13

Ļoti interesants temats- man šobrīd ļoti aktuāls, taču žēl, ka diskusija nav notikusi. Man arī LU mācīja, ka lietot terminu "Apmācīt" nav pieņemami. Taču, protams, laiki mainās! :)

kultūras karte Latvijas filmu bibliotēkas SĀC AR LATVIJU BIBLIOTĒKĀ Jaunā LNB Digitālā kolekcija www.periodika.lv